Kanárske banány

Na potulkách po Tenerife môžme na vlastne oči vidieť banánové plantáže. Kanárske banány sú trošku menšie a aromatickejšie, než banány ktoré poznáme zo supermarketov, a majú výraznejšiu chuť. A keď sa nám podarí ochutnať banán dozretý priamo na strome- mňam mňam. 

More...

Potrava pre námorníkov

Banány dovezené z Malajzie sa začali pestovať na Kanárskych ostrovoch v 15 storočí. Keďže kanárske ostrovy boli poslednou zastávkou lodí na ceste do Ameriky, námorníci tu nakladali zelené banány ako postupne dozrievajúcu potravinu na dlhú cestu. Ich pestovanie sa postupne rozšírilo na všetky ostrovy.

Britský odbyt

V 19 storočí sa o zvýšenie odbytu postaralo Britské námorníctvo, zásobujúce lode vracajúce sa z Ameriky. V Británii sa Kanárske banány stali žiadaným tovarom a na Britské ostrovy sa  v dvatsiatom storočí exportovala väčšina miestnej produkcie. Ako pamiatka na toto obdobie je jedna Londýnska štvrť pomenovaná Canary Wharf (Kanárske mólo)

Banány dnes

Ich dovoz do EÚ je komplikovaný kvôli väčšiemu zakriveniu kanárskych banánov v porovnaní s banánmi z Latinskej ameriky v prospech ktorých bola vytvorená Európska norma. A tak dnes banánové plantáže pomaly ustupujú výstavbe hotelových komplexov. Momentálne sa pestujú na šiestich ostrovoch a ročná produkcia dosahuje 380 miliónov Kg.

Kliknite tu, ak chcete zanechať komentár nižšie