Kanárske Gofio

Gofio Canario je tradičná potrava pôvodných obyvateľov-Guančov. Je to múka z opražených zŕn pšenice a kukurice s prídavkom iných obilnín alebo strukovín, ako jačmeň, raž, ovos, cícer, bôb alebo fazuľa. Má vysokú nutričnú hodnotu a obsah minerálov. 

More...

Výroba Gofia

Najprv sa vyberú obiloviny vo vhodnom pomere, potom sa pražia, a to spolu alebo oddelene.  Kvalitné gofio sa melie medzi kamennými mlynskými kolesami a čím pomalšie sa melie, tým je vraj kvalitnejšie. Na záver sa pridá štipka soli. Hotové gofio pripomína múku, je však tmavšie, v závislosti od použitých obilovín a stupňa opraženia zŕn.

Gofio dnes

Dnes sa gofio dostáva do módy ako cereália obsahjúca všetky potrebné výživné látky. Keďže minerály a aminokyseliny sa nachádzajú hlavne v šupkách obilovín a strukovín, vhodnou prípravou Gofia sú zachované všetky zdraviu prospešné látky. Kúpime ho v supermarketoch v oddelení múky ako aj v špecializovaných predajniach.

Ochutnajte gofio

Podáva sa najčastejšie na raňajky rozmiešaný s mliekom, jogurtom, ovocnou šťavou alebo vínom. Do tejto zmesi možno pridať med, ovocie alebo zeleninu a pripraviť  ho na sladko aj na slano. Možno ho pridávať do omáčok, použiť namiesto múky, existuje dokonca aj gofiová zmrzlina.

Kliknite tu, ak chcete zanechať komentár nižšie